Vodík je nejjednodušší, nejlehčí a nejhojnější prvek na světě.
Pouze velmi malé množství vodíku je na Zemi ve volně dostupné formě, kdy většina vodíku je vázána ve formě sloučenin vody a uhlovodíků, jako jsou fosilní paliva.
Skotsko a severovýchod má dlouhou historii výroby a využití vodíku v energetickém průmyslu.
Převážná část vodíku je vyráběna průmyslově prostřednictvím parního reformování zemního plynu.
Následně se používá pro zpracování ropy v rafineriích při výrobě paliv, jako je např. benzín a nafta, jakož i při výrobě hnojiv, svařování kovů a zpracování potravin.
Vodík je také produkován elektrolýzou vody, kdy využitím elektrického proudu elektrolyzér rozdělí vodu (H2O) na vodík (H2) a kyslík (O2) využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů. Tímto způsobem může být vyráběn s velmi nízkým obsahem uhlíku - uhlíkové emise.
Vodík se používá jako médium pro ukládání energie komprimován a skladován, dokud není potřeba pro široký rozsah využití, včetně přeměny zpět na elektřinu prostřednictvím palivový článků ve vozidlech, generátory nebo v zásadě cokoliv co vyžaduje provoz na elektrickou energii.
Vodík může být také používané ve spalovacím motoru.
V případě výroby elektřiny z větrných elektráren, používají se zdroje k výrobě vodíku v případě, kdy nemůže být takto vyrobená elektřina dodávána do elektrické sítě a ukládá se tak pro další využití dle potřeby. Zároveň pomáhá vyrovnat nabídku a poptávku po obnovitelných zdrojích energie a tím umožňuje větší využití obnovitelných zdrojů.